Nawigacja

Ostatnie artykuły

Najczęściej oglądane fotki

Nowe komentarze

Newsy
od: Podbuz
dnia 25.08.2013
Przykro mi, mam na i...

Newsy
od: Ivan Tyhyy
dnia 25.07.2013
[url=http://zik.ua/u...

Newsy
od: lechu
dnia 05.07.2013
Informuję, że dzięki...

Newsy
od: lechu
dnia 01.07.2013
Przypominam, że wpła...

Newsy
od: lechu
dnia 27.06.2013
Tym razem musi się u...

Artyuły
od: tacjanna
dnia 30.12.2014
W nrze 11 "Lasu Pols...

Artyuły
od: alma
dnia 07.12.2014
W listach i wspomnie...

Artyuły
od: Boronski
dnia 06.11.2013
Dziękuję za sprawdze...

Artyuły
od: lechu
dnia 06.11.2013
Witam, niestety imie...

Artyuły
od: Boronski
dnia 03.11.2013
Dzień dobry , Czy ma...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
W górnym rzędzie pie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznajemy młodzienie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznaję, nasz tato t...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Józef Jager poznaję...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Piękna fotka naszego...

Potrzebne stroje dla zespołu "Borysławiacy"

Nowości
Apelujemy o pomoc w pozyskaniu nowych lub używanych strojów ludowych dla zespołu "Borysławiacy" z Borysławia. Jednym z członków zespołu jest Pan Sergiusz Sylantiew, przyjaciel naszego portalu, którego przodkowie pochodzą z obszaru krainy podbuskiej.

Zespół "Borysławiacy" istnieje od 14 lat. W swoim programie taneczno-muzycznym nawiązuje do atmosfery i tradycji okresu międzywojennego. Aktualnie zespół współtworzy 12 osób. Obecnie występują w strojach z lat 30-tych XX wieku. W ubiegłym roku zaprezentowali się polskiej publiczności podczas Małej Gali Kresowej w ramach 17. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie i spotkali się z bardzo ciepłym i serdecznym odbiorem. Prócz strojów, zespół poszukuje w Polsce partnerów do współpracy.

Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt na e-mail: podbuz@gazeta.pl.

Kalwaria opacka

Opaka
Poszukujemy wszelkich informacji na temat kalwarii opackiej, miejsca kultu religijnego, gdzie jeszcze przed II wojną światową modlili się wspólnie Ukraińcy i Polacy. Prosimy szczególnie o kontakt osoby, których przodkowie znali to miejsce. Każda informacja na ten temat jest wyjątkowo cenna.

Kalwarię w Opace tworzył zespół 14 kapliczek symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Pielgrzymując do takiej kalwarii można było uzyskać takie same odpusty jak w czasie pielgrzymki do Jerozolimy. Na kalwarii opackiej we wrześniu odbywał się Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym uczestniczyli masowo Ukraińcy i Polacy. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzone jest zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, a związane jest z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Obrzędom w Opace towarzyszyła procesja. Figury w kaplicach były zamocowane na sprężynach, dzięki czemu podczas procesji poruszały się, dając złudzenie, jakby szły na kalwarię. Kobiety przyodziewały stroje ludowe. Odpustowi towarzyszył jarmark z licznymi kramami, na których handlowali Żydzi, a potem był festyn z przywożoną przez Żydów karuzelą. Powyższe informacje ocalały dzięki Panu Sergiuszowi Sylantiewowi, którego przodkowie uczestniczyli w Odpustach Podwyższenia Krzyża Świętego.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat kalwarii opackiej proszone są o kontakt na e-mail: podbuz@gazeta.pl .

Porządkowanie cmentarza rzymskokatolickiego w Podbużu

Podbuż
Pojawiła się wielka szansa na przeprowadzenie prac porządkowych na starym cmentarzu rzymskokatolickim w Podbużu. Apelujemy o włączenie się w pomoc finansową, logistyczną, techniczną i materialną. Jeszcze nigdy w powojennej historii nie było tak dużej szansy na odnowienie cmentarza, na którym spoczywają nasi przodkowie. Inicjatywą zainteresowała się Pani Redaktor Grażyna Orłowska-Sondej.

Dzięki usilnym staraniom Pana Sergiusza Sylantiewa, mieszkańca Borysławia, którego przodkowie pochodzą z okolic Podbuża, zaistniała realna szansa na przeprowadzenie prac porządkowych na starym cmentarzu rzymskokatolickim w Podbużu. Pan Sergiusz wspomnianą inicjatywą zainteresował Panią red. Grażynę Orłowską-Sondej z TVP Wrocław, znaną z wielu działań na rzecz kresów wschodnich. Dzięki temu cmentarz w Podbużu zostanie włączony do akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w ramach której zbierane są środki na porządkowanie polskich cmentarzy na kresach wschodnich. W ramach tych działań zaplanowano m.in. postawienie tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Ignacemu Popkiewiczowi, oddanemu duszpasterzowi, zacnemu człowiekowi idei pojednania, który z wielkim oddaniem wspierał swym autorytetem mieszkańców krainy podbuskiej, bez względu na wyznanie. Grób ks. Popkiewicza znajduje się na podbuskim cmentarzu.

Informacje na temat działań podejmowanych przez Panią Redaktor Grażynę Orłowską-Sondej można znaleźć na stronie studiowschod.pl .

Osoby zainteresowane wsparciem akcji proszone są o kontakt na e-mail: podbuz@gazeta.pl .

Ukraińska strona o wsi Stronna

Nowości
Od jakiegoś czasu działa ukraińska strona o wsi Stronna. Dla zainteresowanych podaję adres: http://1ua.com.ua/c24772
Strona zawiera sporo fotografii ze współczesnych obrzędów religijnych w tamtejszej cerkwi prawosławnej.

Ukraińska strona o Podbużu

Podbuż
Informuję, że od blisko roku działa ukraińska strona o Podbużu. Dla zainteresowanych podaję adres: Смт Підбуж - сайт громади
Strona wyraźnie nakierowana jest na współczesność. Zawiera sporo fotografii z obrzędów religijnych i wydarzeń sportowych. Zawiera też wiele zdjęć prywatnych i rodzinnych powojennych mieszkańców Podbuża.

Gen. Kazimierz Sosnkowski w okolicy Podbuża???

Kolejny interesujący temat dotyczący „krainy podbuskiej” został opisany w styczniowym numerze ogólnopolskiego miesięcznika Odkrywca [Nr 1 (132) styczeń 2010]. Artykuł p. Wojtka Stojaka pt. „Kresowe tajemnice” (str. 7) przedstawia fragment wielce prawdopodobnych wydarzeń związanych z przejściem na Węgry gen. Kazimierza Sosnkowskiego uchodzącego po klęsce „kampanii wrześniowej”.
Spisane wspomnienia p. Heleny Frankiewicz, które były inspiracją dla autora, rzucają nowe światło na temat wędrówki generała z towarzyszami przez Karpaty. Czy rzeczywiście gen. Sosnkowski przemierzał bezdroża „krainy podbuskiej”? Dla historyków prawdopodobnie temat jest już dawno zamknięty, ale czy słusznie? O tym i wielu innych aspektach tego hipotetycznego zdarzenia dowiedzą się Państwo czytając artykuł p. W. Stojaka. Nadmienię, że ów zdarzenie miało związek z kilkoma mieszkańcami krainy podbuskiej. Polskim oficerom pomagali: Wasyl Durnota, Władysław Frankiewicz, Szczepan Lechki i Władysław Wodziński. Być może był ktoś jeszcze?
Pismo Odkrywca można zamówić za pośrednictwem strony internetowej - www.odkrywca.pl.

O Podbużu w Biuletynie SPZD

Wraz z początkiem grudnia 2009 r. ukazał się piąty numer Biuletynu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, w którym miałem okazję opublikować artykuł poświęcony historii Podbuża i najbliższej okolicy.
Tekst powstał w oparciu o liczne materiały źródłowe, a w tym relacje i wspomnienia dawnych mieszkańców. Zachęcam Państwa do zapoznania się z jego treścią i proszę o ewentualne uwagi lub komentarze do poruszanych przeze mnie wątków. Być może uda się rozwinąć lub uzupełnić część z nich.
Biuletyn jest do nabycia za pośrednictwem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej (www.spzd.org) lub poprzez kontakt z redaktorem naczelnym Biuletynu p. Janem Rybotyckim (janrybotycki@gmail.com).

Historia fotografii w Gazecie Oławskiej

Podbuż
Temat fotografii Isi Ruczkówny, znalezionej przez Annę Notz zaczyna żyć własnym życiem. Dziś w Gazecie Powiatowej - Wiadomości Oławskie został opublikowany bardzo interesujący artykuł p.t. Historia jednej fotografii, autorstwa Grażyny Notz, którego głównym wątkiem jest właśnie ta historia.
Jego treść jest również dostępna w wydaniu internetowym gazety pod adresem gazeta-olawa.pl.
Przypomnę, że inspiracją do powstania tego artykułu były fotografie zamieszczone w naszej galerii przedstawiające rodzinę Państwa Ruczków. Dlatego właśnie ponawiam prośbę o udostępnianie fotografii oraz tekstów wspomnieniowych dotyczących mieszkańców przedwojennego Podbuża i okolicy. Jestem pewien, że takich historii może być więcej.

Nowe albumy, fotografie i artykuły

Nowości
Miło mi poinformować, że portal ponownie się rozwija. Odżył dzięki Użytkownikom: notzg, joanna, tacjanna i thor42 za co szczerze dziękuję i proszę o ciąg dalszy. Od kilku tygodni pojawiają się kolejne aktualizacje portalu. Przybyły albumy, fotografie i artykuły.

Najnowsze artykuły to:
Historia rodziny Ruczków
Schronisko turystyczne w Załokciu
Poparli Stany Zjednoczone Ameryki

Nowe fotografie zostały dodane do albumu:
Podbuż na starej fotografii

Nowe albumy to:
Dokumenty
Nomen nescio - imienia nie znam

Szczególnie polecam następujące fotografie:
Isia Ruczkówna - Podbuż 1937
Jadwiga Ruczka z córkami
Dr Aleksander Ruczka
U Handlów w Podbużu 1920
10 strzałów ku chwale Ojczyzny!

Kończąc ponawiam prośbę o pomoc w promocji portalu wśród potomków podbużan. Liczę nadal na Państwa udział w tworzeniu portalu. Proszę głównie o udostępnianie fotografii oraz tekstów wspomnieniowych dotyczących przedwojennego Podbuża i okolicy. Liczę na Państwa wsparcie i dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie portalem.

[Nowości hurtowo] - Fukcjonalność, artykuły, mapy...

Nowości
Mam przyjemność poinformować o kolejnej aktualizacji portalu. Odświeżeniu uległa funkcjonalność strony oraz pojawiły się nowe funkcje. Dzięki zmianom łatwiej można śledzić najnowsze komentarze oraz najpopularniejsze fotografie. Dodatkowo osoby niezarejestrowane mogą zamówić newsletter.

Polecam również najnowsze artykuły:
"Godulla" S.A. z Chebzia
Baron Jan Liebig i spółka
Ks. Emil Łuczeczko - Nekrolog Salezjanów Polskich
Ks. Ignacy Popkiewicz
Życie to nie teatr - wspomnienie o śp. Annie Notz (1922 - 2007)
Stefania Bronisława Czerniak

W nowym albumie "Plany i mapy" zamieściłem nowe materiały:
Przedwojenny plan Podbuża
Podbuż i okolica na mapie z 1929 r.
Podbuż na mapie z 1929 r.
Podbuż i okolica na mapie z 1880 r.

Do kolekcji fotografii dodałem kolejną unikatową perełkę:
Polowanie na dziki z 1930 r.

Kończąc podsumowanie nowości proszę Państwa o pomoc w promocji portalu wśród potomków podbużan. Liczę również na wsparcie w tworzeniu portalu. Moje zasoby archiwalne praktycznie już się kończą, a więc bez wsparcia z Państwa strony rozwijanie portalu będzie niemożliwe. Proszę głównie o udostępnienie fotografii oraz tekstów wspomnieniowych dotyczących przedwojennego Podbuża i okolicy. Liczę na Państwa odzew i dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie stroną oraz pomoc w jej tworzeniu.

[Galeria] - Plan Podbuża i nowe fotografie

Galeria
Ponownie dokonuję hurtowego podsumowania nowości. Dodałem ostatnio do galerii kilkanaście ciekawych fotografii, które otrzymałem od Pana Jerzego Werszlera. Dziękuję przy okazji Panu Jerzemu za jego zaangażowanie w rozwój tego portalu.
Bardzo ważnym, a może i najważniejszym uaktualnieniem jest plan Podbuża narysowany z pamięci przez mojego wuja Józefa Lechkiego, któremu również dziękuję za wielką pomoc. Mam nadzieję, że ten szkic posłuży do odtworzenia układu urbanistycznego tej miejscowości sprzed II wojny światowej. Proszę przy okazji wszystkich użytkowników portalu, aby włączyli się w aktualizację tego planu. Konsultujcie z żyjącymi podbużanami ten szkic, aby stał się rzeczywistym odzwierciedleniem infrastruktury ówczesnego Podbuża.


Zamieściłem również nowy album ,,plany i mapy’’, w którym będę publikował wszelkie historyczne materiały kartograficzno-urbanistyczne dotyczące Podbuża i okolicy.

Wygenerowano w sekund: 0.02
666,551 unikalne wizyty