Nawigacja

Ostatnie artykuły

Najczęściej oglądane fotki

Nowe komentarze

Newsy
od: Eyeelure
dnia 08.08.2019
[url=https://cafergo...

Newsy
od: Eyeelure
dnia 07.08.2019
[url=https://cafergo...

Newsy
od: Eyeelure
dnia 02.08.2019
[url=https://cafergo...

Newsy
od: Eyeelure
dnia 01.08.2019
[url=https://cafergo...

Newsy
od: Eyeelure
dnia 30.07.2019
[url=https://cafergo...

Artyuły
od: Ellenhact
dnia 27.08.2019
Lioresal Sans Ordonn...

Artyuły
od: MatSymn
dnia 28.07.2019
Progesterone Online ...

Artyuły
od: MatSymn
dnia 20.07.2019
buy accutane online ...

Artyuły
od: miedniczek
dnia 16.07.2019
co na depresje bez r...

Artyuły
od: miedniczek
dnia 16.07.2019
co wspomaga pamiec [...

Strona
od: StevAmulky
dnia 17.09.2019
Lasix Online Uk [ur...

Strona
od: LesSpible
dnia 19.07.2019
Viagra Per Impotenza...

Strona
od: miedniczek
dnia 16.07.2019
haluksy jak leczyc d...

Strona
od: miedniczek
dnia 16.07.2019
jak pozbyc sie cellu...

Strona
od: miedniczek
dnia 15.07.2019
jakie paski wybielaj...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
W górnym rzędzie pie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznajemy młodzienie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznaję, nasz tato t...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Józef Jager poznaję...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Piękna fotka naszego...

Powitanie


Kilka lat temu przeglądając internet w poszukiwaniu informacji o miejscowości Podbuż i jego okolicy ze zdumieniem przyjąłem fakt, że tak naprawdę nie istnieje żadna strona poświęcona tej części dawnego powiatu drohobyckiego. Nie znalazłem również informacji w języku ukraińskim, dotyczących okresu powojennego.

Szczątkowe wiadomości ograniczały się głównie do krótkich wzmianek na różnych portalach informacyjnych. Poruszały zazwyczaj sprawy aktualne bez odniesień historycznych. Moje zainteresowanie Podbużem, Stronną, Załokciem, Smólną, Bystrzycą i Opaką wynika przede wszystkim z faktu, że na tej ziemi mieszali przez ponad dwa pokolenia moi przodkowie. Przed II wojną światową był to obszar na którym żyły obok siebie różne grupy etniczne i narodowościowe. Wielokulturowość sprawiała i wciąż sprawia, że ziemia ta nadal jest intrygująca pod względem badawczym. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć portal internetowy poświęcony tej tematyce. Liczę, że stanie się on platformą wymiany informacji pomiędzy osobami zainteresowanymi ziemią podbuską. Pragnę w ten sposób upamiętnić losy moich przodków, a tym samym opisać dzieje wielokulturowego przedwojennego Podbuża i jego okolicy.

Zwracam się jednocześnie z wielką prośbą do tych z Państwa, których przodkowie pochodzą z okolicy Podbuża, aby wspólnie upamiętnić spuściznę po nich. To już ostatni moment, aby spisać wspomnienia żyjących jeszcze przedwojennych podbużan. Dzięki takim dokumentom będziemy mogli utrwalić pamięć o tej części mieszkańców ziemi podbuskiej, która w wyniku zawirowań II wojny światowej została zmuszona do opuszczenia swoich rodzinnych stron. Bez naszej aktywności za kilka lat już nikt nie będzie pamiętał o tym jak żyli i skąd pochodzili nasi przodkowie. Portal ten może rozwijać się jedynie dzięki Państwa aktywności. Moje zbiory archiwalne są ograniczone i wkrótce nie będę miał czym uzupełniać stron portalu. Dlatego proszę o pomoc w gromadzeniu fotografii oraz tekstów wspomnieniowych. Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie materiały dotyczące Podbuża, które mogą Państwo przesyłać na e-mail: podbuz@gazeta.pl. Zachowajmy wspólnie pamięć o Podbużu naszych przodków!

210 rocznica urodzin Józefa Dietla w Podbużu

Podbuż
13.10.2013 r., o godz. 14.00 w Podbużu, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Dietlowi, z okazji 210 rocznicy urodzin.
Obchody zorganizowane zostały przez Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo "Zgoda" w Borysławiu, Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie, przy ścisłej współpracy Władz Podbuża, Programu TVP Wrocław "Studio Wschód" i Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień". Fundatorem tablicy jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla z Krakowa. Więcej o uroczystości można przeczytać w internetowych mediach:
Polsko-ukraińskie obchody rocznicy urodzin Józefa Dietla
Tablica ku czci Józefa Dietla

Uroczystość poświęcona Józefowi Dietlowi

Podbuż
13.10.2013 r., o godz. 14.00 w Podbużu, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Dietlowi, z okazji 210 rocznicy urodzin. Zachęcamy do uczestnictwa w uroczystości.
Impreza organizowana jest przez Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo "Zgoda" w Borysławiu, Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie, przy ścisłej współpracy Władz Podbuża, Programu TVP Wrocław "Studio Wschód" i Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień". Fundatorem tablicy jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla z Krakowa.

Wyjazd do Podbuża - paczki żywnościowe

Podbuż
Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższą sobotę ekipa telewizyjna TVP Wrocław odwiedzi Podbuż. Istnieje możliwość przekazania produktów żywnościowych dla mieszkających tam Polaków.
Dlatego ponownie w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Kresowym PODKAMIEŃ organizujemy ekspresową zbiórkę na ten cel. Liczy się każda złotówka. Wszystkie wpłaty, które wpłyną na konto stowarzyszenia do dnia 23 sierpnia 2013 r., zostaną przeznaczone na żywność. Wpłaty można dokonywać na poniższe konto:

Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień"
ul. Listopadowa 6 /7, 56-100 Wołów
Konto: PKO BP 55 1020 5242 0000 2102 0218 5320
Tytuł wpłaty: "Na cele statutowe"

Relacja z akcji zostanie opublikowana na łamach naszego portalu.

Porządkowanie cmentarza rzymsko-katolickiego w Podbużu

Tym razem zachęcam do przeczytania kolejnej interesującej relacji z akcji porządkowania rzymskokatolickiego cmentarza w Podbużu, napisanej przez Pana Jerzego Dumańskiego.
Artykuł został uzupełniony wspaniałymi fotografiami wykonanymi przez autora relacji. Na fotografiach można dokładnie zobaczyć wszystkie nagrobki odnowione w ramach tegorocznej akcji "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia". [więcej »]

Uczniowie z Wałbrzycha w Podbużu i Borysławiu

Nowości
Zachęcam do przeczytania interesującej relacji Pana Adama Wrońskiego z akcji porządkowania rzymskokatolickiego cmentarza w Podbużu. Materiały otrzymaliśmy dzięki uprzejmości autora. Panie Adamie dziękujemy za współpracę! [więcej »]

Relacja wraz z fotografiami z prac w Podbużu pochodzi ze strony programu "Studio Wschód", na której można znaleźć również inne informacje z tegorocznej akcji "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia".

JESTEŚMY NA FACEBOOK'U

No i stało się! Pod wpływem Państwa sugestii postanowiliśmy zaistnieć w wirtualnej przestrzeni Facebook'a. Nasz portal ma swój profil. Liczymy, że poprawi to komunikację z dotychczasowymi użytkownikami. Mamy również nadzieję, że dołączą do nas kolejne osoby zainteresowane historią krainy podbuskiej.

Zachęcamy do polubienia profilu!


www.facebook.com/krainapodbuska

Józef Dietl pochodził z Podbuża

Za rok Kraków będzie uroczyście obchodzić 210 rocznicę urodzin Józefa Dietla, pochodzącego z Podbuża, wybitnego polskiego lekarza, polityka, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezydenta Krakowa. Na początku bieżącego roku w Kurierze Galicyjskim ukazał się obszerny artykuł poświęcony Józefowi Dietlowi.

Józef Dietl pochodził z zacnej rodziny. Ojciec Franciszek był urzędnikiem austriackim, matka Anna Kulczycka pochodziła z rodziny szlacheckiej. Miał sześcioro braci. Pierwsze nauki pobierał w Samborze. Do gimnazjum uczęszczał w Tarnowie, a następnie w Nowym Sączu. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim i medycynę w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł doktora medycyny i rozpoczął praktykę lekarską. Więcej o życiu, pracy naukowej i działalności politycznej Dietla przeczytają Państwo na stronie Kuriera Galicyjskiego:

Artykuł str. 1, Artykuł str. 2

Ostatnia Polka w Podbużu

Na początku bieżącego roku w Kurierze Galicyjskim ukazał się artykuł opowiadający o Pani Helenie Marycz, ostatniej Polce w Podbużu.

77-letnia Polka prawie pół wieku nie rozmawiała po polsku, ponieważ ukrywała swoje pochodzenie. Nawet przed dziećmi. W trudnych czasach powojennych, w obawie o życie, jej rodzice zmienili narodowość. W dokumentach została zapisana jako Ukrainka. Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu:

Artykuł str. 1, Artykuł str. 2
Galeria str. 1, Galeria str. 2, Galeria str. 3.

Porządki w Podbużu

Podbuż
Wczoraj 5 lipca 2013 r. rozpoczęto porządkowanie przedwojennego cmentarza rzymskokatolickiego w Podbużu. Wszystkie prace wykonują uczniowie z wałbrzyskich szkół - I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół nr 5 w ramach akcji "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia". Opiekunem grupy pracującej w Podbużu jest Pan Adam Wroński.

Już kolejny raz zorganizowano wspólnie z TVP Wrocław akcję ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą. Dla uczniów dolnośląskich szkół jest to wielka lekcja historii i patriotyzmu. Młodzież ma okazję do poznania historii swoich rodzin, jak i historii naszego narodu. W tym roku na kresy wyjechało ponad 500 wolontariuszy z dolnośląskich szkół do pracy na 50 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu. Uczniowie pracujący na cmentarzu w Podbużu będą również porządkować cmentarz w Borysławiu. Dzięki Państwa wpłatom udało się wesprzeć wyjeżdżających żywnością na kwotę ponad 613 zł.

Młodzież i opiekunowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu oraz Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Obie grupy ciężko pracują na cmentarzu w Podbużu.


Młodzież i opiekunowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Grupa ciężko pracuje na cmentarzach w Borysławiu i Podbużu.


Pomóżmy odnowić cmentarz w Podbużu

Nowości
Już 3 lipca b.r., w ramach akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, uczniowie z Wałbrzycha wyjadą do Podbuża i Borysławia odnawiać tamtejsze cmentarze rzymskokatolickie. Podbuski cmentarz doczekał się odnowienia dzięki determinacji Pani Redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej.

Wielu Polaków, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić Podbuż i Borysław, niestety nie doczekało tej chwili. Ci, którzy nadal żyją, zapewne ze względu na zaawansowany wiek, będą jedynie duchem wspierać całą akcję. Dlatego chcemy zaproponować, aby dodatkowo wesprzeć wyjeżdżających uczniów w sposób materialny, zakupując produkty spożywcze, które przydadzą się podczas podróży oraz pobytu na Ukrainie. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień" z Wołowa, będziemy mogli skorzystać z konta bankowego, na które do dnia 2 lipca b.r. można będzie wpłacać pieniądze na prowiant dla młodzieży z Wałbrzycha. Wszystkie wpłaty, które wpłyną na konto stowarzyszenia w dniach od 27 czerwca do 2 lipca b.r., zostaną przeznaczone na żywność. Jeśli uda się zakupić większą ilość produktów, część z nich trafi do mieszkających w Podbużu i Borysławiu rodaków. Wpłaty należy dokonywać na poniższe konto:

Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień"
ul. Listopadowa 6 /7, 56-100 Wołów
Konto: PKO BP 55 1020 5242 0000 2102 0218 5320
Tytuł wpłaty: "Na cele statutowe"

Jednocześnie prosimy o wpłaty pieniężne na akcję "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" na konto: 30 1540 1030 2001 7760 0457 0001. Jest to konto Związku Sybiraków III RP, udostępnione dla potrzeb akcji. Związek Sybiraków jest organizacją wyższej użyteczności publicznej - nr KRS 0000228551. Wszelkie szczegóły na stronie studiowschod.pl.

Osoby mogące pomóc w inny sposób proszone są o kontakt na e-mail: podbuz@gazeta.pl.

Poszukujemy informacji o leśnikach

Nowości
Poszukujemy informacji na temat leśników pracujących w spółkach "Jan Liebieg" i "Godulla", działających na terenie krainy podbuskiej.
W zakładce "artykuły" w podkategorii "przeszłość" opublikowane zostało zestawienie leśników pracujących dawniej w lasach krainy podbuskiej i bliskiej okolicy. Listę sporządził Pan Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza, opierając się na informacjach zdobytych w okresie poszukiwań dotyczących losów leśników na Kresach. Może ktoś z internautów zna i będzie mógł dopisać więcej informacji na temat leśników z opracowanego wykazu. Byłoby to z pożytkiem dla wszystkich zainteresowanych Kresami. W wykazie mogą być błędnie zapisane nazwy czy nazwiska. Zachęcam do zapoznania się z wyżej wspomnianą listą. [więcej »].

Wygenerowano w sekund: 0.06
789,173 unikalne wizyty