Nawigacja

Ostatnie artykuły

Najczęściej oglądane fotki

Nowe komentarze

Newsy
od: ZacharRig
dnia 08.04.2019
http://forum.thaibet...

Newsy
od: Podbuz
dnia 25.08.2013
Przykro mi, mam na i...

Newsy
od: Ivan Tyhyy
dnia 25.07.2013
[url=http://zik.ua/u...

Newsy
od: lechu
dnia 05.07.2013
Informuję, że dzięki...

Newsy
od: lechu
dnia 01.07.2013
Przypominam, że wpła...

Artyuły
od: tacjanna
dnia 30.12.2014
W nrze 11 "Lasu Pols...

Artyuły
od: alma
dnia 07.12.2014
W listach i wspomnie...

Artyuły
od: Boronski
dnia 06.11.2013
Dziękuję za sprawdze...

Artyuły
od: lechu
dnia 06.11.2013
Witam, niestety imie...

Artyuły
od: Boronski
dnia 03.11.2013
Dzień dobry , Czy ma...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
W górnym rzędzie pie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznajemy młodzienie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznaję, nasz tato t...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Józef Jager poznaję...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Piękna fotka naszego...

Józef Dietl pochodził z Podbuża


Józef Dietl urodził się 24 stycznia 1804 roku w Podbużu. Zmarł 18 stycznia 1878 roku w Krakowie. Był polskim lekarzem, politykiem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866-1874 prezydentem Krakowa.
Pochodził z zacnej rodziny. Ojciec Franciszek był urzędnikiem austriackim, a matka Anna szlachcianką z Kulczyckich. Miał sześcioro braci. Pierwsze nauki pobierał w Samborze. Do gimnazjum uczęszczał w Tarnowie, a następnie w Nowym Sączu. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim, a następnie medycynę w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł doktora medycyny i rozpoczął praktykę lekarską. Będąc jeszcze w Wiedniu włączył się w nurt nowoczesnej medycyny XIX wieku. Od roku 1851 objął stanowisko profesora i kierownika Katedry Medycyny Wewnętrznej i Kliniki Lekarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tę funkcję pełnił do roku 1865. W czerwcu 1865 r. cesarz Franciszek Józef I podpisał dekret usuwający profesora z katedry i kliniki oraz nie zatwierdził kolejnego wyboru na stanowisko rektora UJ bez podania przyczyny. To Józef Dietl walczył z wówczas uznawanym za chorobę kołtunem oraz związanymi z nim przesądami. Proponował czynić to przez nauczanie ludu, akcje w pismach, stosowanie represji polegających na odmawianiu osobom z kołtunem wstępu do urzędów i szkół. Był za zakazywaniem korzystania z zakładów dobroczynnych oraz dokonywaniem spisów "właścicieli" kołtunów. Wśród ludu rozniosła się wieść, że planuje się opodatkowanie kołtunów, co zniechęcało do ich noszenia.

Józef Dietl wymyślił że osoby mające różne dolegliwości powinny być leczone w oddzielnych pomieszczeniach (w tamtych czasach chorzy z różnymi chorobami byli w tych samych pomieszczeniach (zarażali się nawzajem). Stworzył nową naukę medycyny (balneologię. W latach 1866-1874 pełnił funkcję prezydenta Krakowa. 13 września 1866 roku Rada Miasta Krakowa stosunkiem 51 głosów za kandydaturą profesora przeciw 5 wybrała Józefa Dietla prezydentem miasta. Z funkcji zrezygnował w czerwcu 1874 wobec coraz większej krytyki i oporu ze strony rady miejskiej. Jako prezydent doprowadził między innymi do: podwojenia miejskich dochodów bez nakładania na miasto nowych ciężarów; uporządkowania Plant, starych murów i baszt obronnych, odnowienia elewacji kamienic; przygotowania planu odbudowy i konserwacji Sukiennic; oczyszczenia koryta starej Wisły; budowy miejskich wodociągów; rozwoju UJ, powstania szkoły przemysłowej, przejęcia w zarząd szkół w mieście, powstania Szkoły Sztuk Pięknych; utworzenia miejskiej straży ogniowej.

Był bardzo aktywnym działaczem społecznym. W trakcie swojego życia walczył o pełną autonomię Galicji, a także o wprowadzenie języka polskiego do szkół średnich oraz wyższych. Był autorem licznych publikacji. Np. "O reformie szkół krajowych". Jako lekarz wydal kilka prac poświęconych np. anatomii patologicznej czy medycynie wewnętrznej.

Do jego zasług należy rozpropagowanie fizykoterapii, leczenia higieniczno-dietetycznego oraz balneologii. Dietl pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze. Dzięki niemu stały się modne polskie sanatoria (Krynica, Rabka, Iwonicz, Szczawnica oraz Żegiestów.

Józef Dietl ożenił się późno bo w 1846 z młodszą od niego o dziewiętnaście lat Austriaczką pochodzącą z Wiednia (Heleną Zieterbarth (zm.1885), która jednak z powodu fatalnego samopoczucia w Krakowie postanowiła opuścić miasto i męża. Profesor zmarł bezpotomnie, a posiadany majątek zapisał bratankowi Leopoldowi Dietlowi, prosząc go o zabezpieczenie legatu również dla żony Heleny.

Pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego imię nosi jedna z głównych ulic Krakowa (tzw. Planty Dietlowskie), sala 112 (sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Krakowa i szpital przy ulicy Skarbowej. Został wyróżniony wieloma odznaczeniami i honorami, m.in. w:
1861 wybrany Honorowym Obywatelem miasta Krakowa,
1866 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Koroną,
1869 otrzymał Żelazny Krzyż III klasy od cesarza Franciszka Józefa I,
1869 otrzymał Order Komandorski św. Grzegorza od papieża Piusa IX.

W Polsce znajduje się parę pomników J. Dietla. Między innymi na Pl. Wszystkich Świętych w Krakowie i w Szczawnicy. W samym Krakowie znajduje się Szkoła Podstawowa im. J. Dietla, Gimnazjum nr 39 im. J. Dietla na os. Oświecenia oraz Szpital im. J. Dietla przy ul. Skarbowej w Krakowie.


Tekst powstał w oparciu o materiały opublikowane na portalu Wikipedia, wolna encyklopedia pod hasłem Józef Dietl


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.07
738,565 unikalne wizyty