Nawigacja

Ostatnie artykuły

Najczęściej oglądane fotki

Nowe komentarze

Newsy
od: ZacharRig
dnia 08.04.2019
http://forum.thaibet...

Newsy
od: Podbuz
dnia 25.08.2013
Przykro mi, mam na i...

Newsy
od: Ivan Tyhyy
dnia 25.07.2013
[url=http://zik.ua/u...

Newsy
od: lechu
dnia 05.07.2013
Informuję, że dzięki...

Newsy
od: lechu
dnia 01.07.2013
Przypominam, że wpła...

Artyuły
od: tacjanna
dnia 30.12.2014
W nrze 11 "Lasu Pols...

Artyuły
od: alma
dnia 07.12.2014
W listach i wspomnie...

Artyuły
od: Boronski
dnia 06.11.2013
Dziękuję za sprawdze...

Artyuły
od: lechu
dnia 06.11.2013
Witam, niestety imie...

Artyuły
od: Boronski
dnia 03.11.2013
Dzień dobry , Czy ma...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
W górnym rzędzie pie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznajemy młodzienie...

Galerie
od: 0987
dnia 08.01.2016
Poznaję, nasz tato t...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Józef Jager poznaję...

Galerie
od: 0987
dnia 07.01.2016
Piękna fotka naszego...

Uczniowie z Wałbrzycha w Podbużu i Borysławiu


Podbuż to miejscowość położona około 30 km od Borysławia. Przed II wojną światową był niewielkim miasteczkiem w województwie lwowskim. Warto wspomnieć, że w Podbużu urodził się Józef Dietl - polski lekarz, polityk, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezydent Krakowa w latach 1866-1874. Stary polski cmentarz stał się celem wyjazdu młodzieży z I LO i ZS nr 5 z Wałbrzycha, która włączyła się do akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

Trzeciego lipca wspólnie ze swoimi wychowawcami Marią Śmietaną-Miziołek i Edwardem Szubą wyruszyli w samochodowej kolumnie innych grup wolontariuszy na Kresy. Następnego dnia grupa dotarła do Borysławia. Tu w internacie szkoły medycznej młodzież wraz z opiekunami mieszkała przez cały okres pobytu. W tym dniu młodzi wałbrzyszanie odwiedzili cmentarz na Hukowej Górze, który miał być terenem pracy po uporządkowaniu cmentarza w Podbużu. W międzyczasie do Borysławia dojechała grupa uczniów z II LO w Wałbrzycha wraz ze swoimi opiekunami Beatą Kijewską, Adamem Piotrowskim i Ireną Froch. Ich głównym zadaniem było dalsze porządkowanie cmentarza na Hukowej Górze.

W piątek 5 lipca rozpoczęły się prace na podbuskiej nekropolii. Dość ładnie położony, na niedużym wzgórzu, cmentarz tonął w zielonej gęstwinie. W ruch poszły piły, siekiery i kosa. Niestrudzenie hałasowały piła spalinowa i podkoszarka. Na cmentarzu zjawił się też pan Jerzy Dumański z Sycowa, który włączył się do pracy. Służył też cennymi radami dotyczącymi nekropolii, bowiem jego rodzina mieszkała kiedyś w Podbużu. Z krzaków, chwastów i drzew wyłaniały się coraz to kolejne nagrobki. Niewiele z nich było na swoim miejscu. Pojawiały się też na oczyszczonych płytach nazwiska byłych mieszkańców. Z mozołem podnosiliśmy przewrócone pomniki i ustwialiśmy je na właściwym miejscu. Nasza praca zaciekawiła mieszkających w pobliżu młodych Ukraińców, którzy chętnie włączyli się do pracy. Serdecznie przyjął nas sołtys wsi pan Kuhivchak Stepan Yaroslavovych. Był bardzo zainteresowany projektem "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Jak nas poinformował, to z jego inicjatywy cmentarz został ogrodzony drewnianym płotem. Tak minął pierwszy i drugi dzień pracy.

W niedzielę znalazł się czas na wycieczkę do Lwowa. Udało się nam również obejrzeć spektakl w operze lwowskiej pt. "Zaporożec za Dunajem". Zwiedzanie miasta i cmentarza Orląt na Łyczakowie wypełniło resztę tego dnia.

W poniedziałek 8 lipca wraz z naszą grupą przyjechała do Podbuża młodzież z II LO. Dzięki temu wsparciu udało się wykarczować i oczyścić dalsze części cmentarza. We wtorek trwały dalej prace przy oczyszczaniu nagrobków, malowaniu napisów i płotu. W środę uczniowie z I LO rozpoczęli już pracę na Hukowej Górze. Uczniowie z ZS nr 5 kończyli porządkowanie cmentarza w Podbużu. W czwartek i piątek już wszyscy wolontariusze z Wałbrzycha pracowali na borysławskiej nekropolii. Wspólna praca uczniów z różnych wałbrzyskich szkół przyniosła widoczne rezultaty i na pewno satysfakcję z udziału w tak ważnym projekcie. Młodzież z Wałbrzycha w czasie wolnym od pracy zwiedziła również rodzinne miasto Brunona Schulza Drohobycz i uzdrowiska w Truskawcu i Schodnicy. W piątek wszyscy opiekunowie spotkali się z merem Borysławia panem Włodzimierzem Firmanem. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Trzeba też powiedzieć o jedynej Polce mieszkającej w Podbużu. Pani Helena Marycz mieszka samotnie w małym drewnianym domku na uboczu wsi. Mimo 78 lat sama gospodaruje, trzyma krowy i inne zwierzęta. Jest bardzo gościnna. Przyjęła nas w swoim ogródku, poczęstowała tym, co miała. Wspaniale opowiadała o swoim niełatwym życiu. Warto o niej pamiętać, będąc w Podbużu. Ocalmy od zapomnienia nie tylko miejsca, ale też wspaniałych, prostych ludzi, którzy potrafili zachować polskość na przekór wszystkiemu.

Adam Wroński


Oryginalny artykuł znajduje się na stronie programu "Studio Wschód".

Fotografie dokumentujące przebieg prac na rzymskokatolickim cmentarzu w Podbużu można znaleźć w naszej galerii zdjęć.

Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.03
751,277 unikalne wizyty